Zpět
Ostatní

Diabetes mellitus aneb cukrovka u psa a kočky

Stejně jako se s cukrovkou setkáváme u lidí, tak také psi a kočky mohou touto nemocí onemocnět. 

U koho cukrovku očekávat?
Je to onemocnění, které se velice často vyskytuje především u starších jedinců. Je popsaná určitá genetická predispozice k tomuto onemocnění u různých plemen (samojed, tibetský teriér, boxer, miniaturní a toy poodle, lhasa apso, australský teriér, foxteriér, yorkshire terrier, střední a miniaturní knírač). U koček nejsou známá predisponovaná plemena. Celkově ale může cukrovka vzniknout u jakéhokoliv plemene.

Jak může takové onemocnění cukrovkou vypadat?
Majitelé většinou přicházejí s tím, že si všimli, že zvíře více močí a více pije. Občas se nás majitelé ptají, jak poznají, jestli je příjem vody vyšší. Taková pomyslná hranice je 100ml vody/na kg psa, ale hodnota může být i nižší. Normální příjem vody je u psa cca 40-50 ml/kg u kočky o něco méně 30-40 ml/kg. Velice také záleží, jakou potravu pes přijímá. U vlhké stravy většinou pijí psi i kočky méně. Zároveň může majitel pozorovat hubnutí a někteří majitelé si všimnou, že moč hodně lepí, pokud se doma zvíře vyčůrá.  Může se stát, že si majitelé problémů všimnou, až když pes přestane z ničeho nic vidět, což může být důsledkem pozdě zaznamenaného onemocnění. U koček můžeme pozorovat špatnou kvalitu srsti a snížení v péči o srst a také tzv. plantigrádní postoj. Kočka je velice slabá v zadních končetinách a má nohy úplně „prošláplé“.

Co mám dělat, pokud mám podezření, že zvíře vykazuje známky cukrovky?
 Jednoznačně je na místě navštívit veterinárního lékaře. Je důležité donést na kontrolu také moč (ta by měla být co nejčerstvější (ideálně ne starší, než 2 hodiny) a veterinární lékař si Vaše zvíře vyšetří a odebere krev. Na základě hodnot z krve je veterinární lékař schopný určit, jestli je zde podezření na onemocnění cukrovkou. Ne vždy vysoký krevní cukr (glukóza) znamená cukrovku, takže je možné, že bude veterinář potřebovat udělat další vyšetření, aby vyloučil i jinou příčinu. Případně u kočky vyloučit, že se nejedná o hyperglykemii (vysoký krevní cukr) vlivem stresu.

Jak se cukrovka léčí?
Pokud se potvrdí onemocnění cukrovkou, tak se většinou nasazuje insulin, který se podává injekčně pod kůži 2x denně. U cukrovky vzniklé u nekastrovaných fen vlivem hormonální stimulace může být kastrace feny konečným řešením onemocnění cukrovkou.  Velice důležité je u zvířete změnit stravu, kterou přijímá.  

U psa:
  • Důležité výrazně zvýšit vlákninu přijímanou stravou, dostatečný obsah tuků a bílkovin je velice důležitý.
  • Vyhnout se lehce stravitelným cukrům.
  • Výrazně zvýšit tělesnou aktivitu (přidat cvičení a delší procházky).
  • Snížit příjem pamlsků. 
  • Vždy s insulinem podat dostatečné množství potravy.
  • Dodržovat pravidelný režim krmení a podávaní insulinu. 
U kočky:
  • Doporučuje se podávat také stravu s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem cukrů. A to buď vysoko proteinovou stravu anebo stravu s lehce vyšším obsahem tuků.
  • Důležitý je také denní příjem, který by měl být kontrolovaný s cílem snížit váhu zvířete, pokud má nadváhu.
  • Dodržovat denní režim podávání inzulinu a krmení.
 
Proč onemocnění vzniká:

U psa:
Cukrovka u psů je ve většině případů nevyléčitelná. Je tedy trvalým stavem, který je nutný monitorovat a podávat terapii do konce života.  Výjimkou může být reverzibilní (dočasná) cukrovka u nekastrovaných fen, která se kastrací může vyřešit.
U cukrovky dochází k tomu, že slinivka není schopná produkovat insulin a ten je nutné dodávat injekčně. Faktory, které se mohou podílet na vzniku onemocnění, mohou být:
  • genetická predispozice
  • infekce
  • onemocnění, nebo léky, které působí proti vzniku inzulinu
  • obezita
  • zánět slinivky
Vrozená cukrovka se u psů téměř nepopisuje.
 
U kočky:
U kočky vznikají dva podtypy. Nedají se rozlišit testy. O podtypu rozhoduje reakce kočky na terapii a na reakci na úpravu stravy. Pokud ještě zůstává alespoň malá část funkční slinivky, je možné, že se po úpravě stravy a počátečním dodávání insulinu stav upraví a kočka nebude potřebovat doživotní terapii. Zároveň může u kočky dojít i k tomu, že slinivka již žádný insulin neprodukuje a terapie tedy musí být také doživotní. Faktory, které se u kočky mohou podílet na vzniku onemocnění, jsou:
  • infekce a obezita
  • hormonální působení
  • nádorové onemocnění (problém s metabolismem cukru může doprovázet onemocnění hyperthyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy, akromegalie a hyperadrenokorticismus)
Zároveň je u koček popisovaný stav, kdy buňky nejsou schopné reagovat na insulin a nedostává se tedy glukoza do buněk, tako jako u diabetu II. typu u člověka.

Autor:  MVDr. Gabriela Kaiserová
endokrinolog na veterinární klinice Animed

Kontaktní formulář

UPOZORNĚNÍ

  • KONTAKTNÍ FORMULÁŘ NENÍ URČEN PRO AKUTNÍ PŘÍPADY
  • U ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ JE NUTNÉ SE VŽDY PŘEDEM OBJEDNAT
Napište číslicemi "třidvajedna":